“Çocuklarınızı çokça öpün! Her öpücük karşılığında cennette bir derece alacaksınız.Hz. Muhammed (s.a.v.)

2 Aralık 2010 Perşembe

Kiraz Çekirdeği Yastığı


Kiraz yastığını daha öncede de okumuştum ama bu gün sevgili Evrenin sayfasında tekrar karşılaşınca biraz araştırma yaptım.Çok ilginç ve bir o kadarda faydalı şeylerle karşılaştım. Bu yastık tam benlik.Sırt ,boyun ağrım ve Karakuzum için   yapmalıyım. ..Sakın sizde çekirdek deyip  atmayın biriktirin.Kirazın sapı, çekirdeği kendisi herşeyi şifa. .Hatta bi kampanya başlatıyorum gerçi mevsimi değil ama  herkes  yaptığı kiraz yastığını yayınlasın... Keşke bu yazıyı kiraz mevsiminde yazsaydım. Ama olsun. Aklınızda olsun.
Bu sıcak taş tedavisi..Özellikle Almanya İsveç gibi ülkelerde evin vazgeçilmezlerindenmiş.Bir yastık hemen hemen 400 gr yakın çekirdek alıyormuş.ve bilye gibi içinde oynuyormuş.Yani gevşek biraz . Çocukların pelüş oyuncaklarının içine de küçük bir kese konulabilir gerektiğinde ısıtılarak tekrar oyuncayın içine koyarsak kolay uyurlar belki......

''Adanalı işadamı Ekrem Işık; meyve suyu fabrikalarının çöpe attığı vişne ve kiraz çekirdeğinden ısı yastığı üreterek Almanya ve İsviçre`ye ihraç etmeye başladı. Adana`nın İncirlik ilçesinde kanepe üreticisi olan Ekrem Işık, iş gezisi için gittiği Çin`den hayatını değiştirecek bir bilgi ile döndü. Işık, burada gördüğü vişne ve kiraz çekirdeğinden yapılan ve fizik tedavisinde kullanılan ısı yastıkları dikkatini çekti. Türkiye`de çok sayıda meyve suyu fabrikasının işlediği vişnenin ve kirazın çekirdeğini çöpe attığını düşünen Işık, bir arkadaşı ile birlikte harekete geçti. Kurduğu Empa Dış Ticaret şirketi ile ısı yastığı üretimine soyundu. Küçük bir atölyede ürettiği binlerce ısı yastığını Almanya ve İsviçre`ye ihraç etmeye başladı. Türkiye`de bilinmiyordu Adanalı genç girişimci Ekrem Işık, Çin`de üretilen tüm ısı yastıklarının ABD`ye ihraç edildiğini öğrendiğinde çok şaşırdığını belirterek, şöyle konuştu: `Bu sistem Türkiye`de bilinmiyor. Türkiye`de romatizmal hastalıklarda fizik tedavi amaçlı su torbaları kullanılıyor. Oysa kiraz çekirdeği ısıyı daha fazla tutuyor. Vişne ve kiraz çekirdeğinden yapılan ısı yastıkları mikro dalga fırın içinde 3-5 dakika ısıtıldıktan sonra yaklaşık 3,5 saat soğumuyor. Omuz, sırt, bacak ve kol gibi kas ağrılarının tedavilerinde kullanılıyor. Isı yastıklarının iç pazarda da kullanımına başlanması için bir çalışma yapacağız. Ancak çekirdek bulmakta zorluk çekiyoruz. Geçen yıl çekirdek olmadığı için tüm talepleri karşılayamadık. Bu yıl Konya ve Niğde yöresindeki 40`a yakın meyve suyu fabrikası ile bağlantı kurduk. Kiraz hasad döneminde bu fabrikalara koyacağımız mevsimlik işçiler ile çekirdek alımı yapacağız.` İsviçre ve Almanya`nın vişne ve kiraz çekirdeği yastığından sonra saman ve yulaftan yapılma yastık talebinin de olduğunu vurgulayan Işık, yulaf ve samanın da ısı tutması sebebiyle bu yastıkların üretilmesi için kendilerine talep geldiğini kaydetti. Her üç üründen bu yıl 400 bin Euro gelir elde etmeyi amaçladıklarını kaydeden Işık,yulaftan yapılma yastıkların mikro dalga fırınlarda 1,5 dakika ısıtılması halinde 2,5 saat ısıyı koruduğunu söyledi.'' (10.05.2004-Zaman)..

*********
Likör damıtma fabrikasında çalışan işçiler ;bir süre sonra kiraz çekirdeklerinin ısıyı uzun süre hapsettiklerini farkediyor. Sonra çuvalların içine doldurdukları ve kuruttukları kiraz çekirdeklerini sobaların üzerine asıp,ısıtıyorlar.Vardiya sonlarında bu yastıkları ağrıyan kaslarının üzerine koyup kompres yapıyorlar.Nasıl ilginç değil mi? Diğer bir kaynak ;yastığın geçmişinin 13 üncü yüzyıla kadar dayandığını söylüyor.90'lı yılların sonunda Almanya'nın Münster kenti yakınlarında yapılan bir kazıda kiraz çekirdeği dolu bir yastık çıkmış.Gerçek mi araştırmak lazım.
Sıcak,soğuk kompres ya da masaj yastığı olarak kullanabirsiniz,üstelik su torbasına nazaran çok daha güvenli ve kullanışlıdır.Sızdırma ,açılma riski yoktur çünkü…
  • Buzlukta 30 dk soğutularak, soğuk kompres olarak kullanılabilir.
  • Dolgulu yapısı sayesinde bulunduğu,kullanıldığı bölgenin şeklini alarak kullanım kolaylığı sağlar.
  • Mikrodalga ve ya fırında ısıtılıp,sıcaklığını uzun süre muhafaza eder.Isısı yavaşca düştüğünden kullanan kişiye rahatsızlık vermez.
  • Bebeklerin gaz sancılarını rahatlatmada,yataklarını ısıtmada,hamilelerin bel ağrısı ve doğum sancılarında bel bölgesine masaj yapmada,kullanılır.
  • Bayanlara regl döneminde,sancılarını azaltacak sıcak bir arkadaştır.
  • Omuz,sırt,bacak ve kol gibi kas ağrılarının tedavilerinde kullanılır,
  • Yürümeyi yeni öğrenen ,ufaklığınızın kafasını,kolunu,bacağını çarpıp sıkıştırdığı durumlarda en duyarlı yardımcınız.,Hassas teninizi rahatsız etmeden,onu rahatlatacak soğuk kompres…
  • Kiraz çekirdeği yastığı sezaryen yarasını serinletmek soğutmak için ideal bie destektir.(Isınma ,gerilme ve kaşıntı hissine karşı)
  • Soğutulan kiraz yastığı şişmeler,burkulmalar ve moralıklık için de ideal bir kompres..
  • Yastığın içi doğal olduğundan bir koku oluşumunda yıkanabilirmiş.

1 yorum:

EMİNE dedi ki...

ne ilginç bir bilgi ilk defa duyuyorum. paylaşımınıza teşekkürler..

bebegiincicileri. blogspot.com