“Çocuklarınızı çokça öpün! Her öpücük karşılığında cennette bir derece alacaksınız.Hz. Muhammed (s.a.v.)

13 Eylül 2009 Pazar

Rezistans gerçeği için bi uyarı...

Sizlere aldığım bi maeli paylaşmak istedim
Çamaşır makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanılan Calgona 1 yıl içersinde verdiğimiz toplam para ile koruduğumuz rezistansı 4 defa yenisi ile eğiştirebileceğ imiz gerçeği beni reklamın insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düşünmeye sevk etti. Uzun zamandır Calgon ile ilgili reklamlar nedeniyle ben de, bir çok tüketici gibi Makinemin rezistansında sorun yaşamamak için Calgon kullanan biriyim. Bugüne kadar, 'Calgon marka kireç koruyucu kullanmasam ve makinem arızalansa,bana servis ücreti ilebirlikte bir rezistans kaça mal olur'sorusunu, doğrusu kendime hiç sormadım.
Gelin şimdi bu soruyu kendimize soralım ve örneğin Vestel Marka (WMU800–1200) çamaşır makinesi olan bir tüketicinin, hiç ! kireç Koruyucusu kullanmadığını varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir yük geleceğinin hesabını birlikte yapalım:
1000 gr lık Calgon Fiyatı 8,25 YTL
1 Yıllık Calgon Fiyatı 99,00 YTL.
Rezistans+İşçilik Fiyatı 21,00 YTL
Harcanan para 4 rezistansa bedel
Yukarıdaki tabloya göre, ayda 1 Kg. lık Calgon kullanan bir aile,Calgon' a bir yılda verdiği toplam para ile tam 4 defa rezistansını değiştirebiliyor ve üstelik 15 lira da arttırıyor. Eğer matematiksel bir yanlış yoksa, tasarruf sağlayan Calgon ile ilgili olarak yaptığım hesap ortada. Karar sizin.
Bilimsel araştırmalara bu kadar önem gösteren bir firmanın yaptığı reklamın,tüketici üzerindeki etkilerini araştırmak için sokağa çıkarak,'Calgon ne işe yarar, neyi korur' sorularını sorması yeterli olacak. Ayrıca Calgon kutusu üzerinde ürünün içeriği ile ilgili hiçbir ibare! yok.
Firma yetkilisi bu sorumuza da, 'kanuni bir zorunluluk olsaydı, koyardık' demekle yetindi. Oysa ki, Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesinde de yer alan 'tüketicinin bilgi edinme hakkı'nı göz önünde bulundurduğumuzda, Calgon evrensel bir tüketici hakkını ihlal etmektedir.
Son not (Bu bana ait):
Eğer makineniz çift su girişli ise ve gerektiği zaman sıcak su alıyorsa, rezistansınız hiçbir zaman zaten çalışmaz, (çünkü rezistans su ısıtır)dolayısı ile arızalanmaz, dolayısı ile Calgon kullanmanıza gerek yoktur.
Reklamlarda gösterilen 'bozuk' rezistans, muhtemelen kuyu suyu ile kullanılan bir makineden sökülmüştür.
Büyük şehirlerin hiç birinde su bu kadar kireçli değildir. İnanmıyorsanız, bulaşık makinenizin rezistansına bakabilirsiniz. Bulaşık makinesi ise soğuk su alır ve kesinlikle her yıkamada rezistansı kullanır.
Bu maili en az 10 kişiye atmak şans getirmez ama aile bütcesine katkı getireceğinden eminim...))) Sahtekar Yahudiler tarih boyunca örnekleri var.. Müslümanları dolandırıyorlar.. uyanık ol Müslüman!!! Hacı Şakir sabunlarının Yahudilerin olması gibi... neden Hacı Şakir ..? Haham Şakir olsaydı Müslümanlar almazdı öyle değil mi?:)

5 yorum:

Duru'nun Annesi Gonca dedi ki...

yeni bir yararlı bilgi çok teşekkür ederiz.

KARA KUZUCUĞUN ANNESİ dedi ki...

Canım ben calgon kullanmıyorum arada sirke döküyorum içine ve önyıkamasız uzun ayarda yıkıyorum.soda kullanıyorum.makinem 8 yıllık hiç de bisorunum olmadı.eğer olsa bile rezitant çok pahalı bi şey değilmiş zaten.Calgon yerine ayda bir sirke dökelim boşuna para vermeyelim .

Duru'nun Annesi Gonca dedi ki...

haklısın canım sırkeyı deterjan gozunemı döküyosun makınanın ıcınemi dokuyosun bos yıkıyosun dimi

KARA KUZUCUĞUN ANNESİ dedi ki...

Goncacığım ben bunu kategorilerimde pratik bilgiler bölümünde çamaşır makinesinde kireç başlıklı adı altında yazdım ordan okuyabilirsin

Kezban dedi ki...

Evet fatmacığım bende duymuştum.Ben kullanmıyorum.Suyun derecesini 60 dan fazla koymazsan kesinlikle resistans kireç tutmazmış.Bu bilgiyide bir çamaşır makinası tamircisi demişti.